Marimba 2013‎ > ‎

článek o činnosti

6. srpna 2013 Marimba

Dobrovolnická činnost v Meru, Keni

Už uplynul skoro jeden rok od doby, kdy jsme se s přáteli rozhodli vydat do některé z chudých zemí třetího světa. Díky Bohu a oblátům, kteří nám pomohli nejen s organizací, ale i s prostředky, se náš sen stal skutečností a my tak máme možnost strávit tři měsíce v Keni, v zemi plné kontrastů a neočekávaných setkání. Pro tuto cestu jsme rozhodli nejen z důvodu poznat osiřelé, chudé děti, nabídnout pomocnou ruku, ale také změnit sami sebe. Každý dnem od nich získáváme více duchovních pokladů než dokážeme nabídnout.

Naším hlavním útočištěm je dívčí sirotčinec umístěný do krásné přírody v malé vesničce zvané Marimba vysoko v horách. Sirotčinec čítá na 180 dívek, z nichž mnohé byly zneužity a opuštěny. Vzhledem k velkému procentu lidí nakažených HIV osiřelo mnoho dívek poté, co jejich rodiče zemřeli na tuto zde rozšířenou nemoc. Tento druhý domov dětem zajišťuje nejen jídlo a ubytování, ale i výchovu v křesťanském duchu a v neposlední řadě starostlivost, lásku a pochopení, které by nemělo být žádnému dítěti odepřeno.

Snažíme se co nejvíce včlenit nejen mezi dívky, ale také mezi místní “obyčejné” obyvatele. Nechceme pro ně být turisty, chceme být po tuto dobu jejich součástí. Proto často navštěvujeme jejich skromné domácnosti a pomáháme při běžných činnostech. Díky Oblátům z města Meru jsme navštívili i slamy, místo, kde žijí ti nejchudší z nejchudších. Zde působí kongregace Sester dobrého pastýře. Jsou zde už dvacet let a za tu dobu pomohly výrazně zlepšit podmínky pro život, stále však mohou platit školní náklady pouze jednomu z několika dětí v rodině. Setkali jsme se s matkou, co pomáhá v místní škole, které z 9-ti dětí pět zemřelo na HIV.

Každá taková zkušenost nás přibližuje k zamyšlení nad skutečnými potřebami a hodnotami života v rámci poznávání bolestných životních příběhů. Učí nás to vážit si každého dne, kdy otevřeme oči a radostně vstoupíme do nového dne.Zážitek Hanky “Makeny”

Damaris, jedenáctiletá chudá dívka ze sirotčince, mi hned při prvním setkání projevila neskutečnou důvěru a vděčnost za lásku kterou se jí snažím dávat. Vyhledává každou chvíli kterou může trávit se mnou, vždy ráno a večer na mě dlouze čeká a láskyplně projevuje svoji náklonost. Jednou poté, co jsme se opět dlouze loučili, jsem nalezla ve své kapse růženec a nádherné růže.

Další dívka se s námi podělila o svůj životní příběh, ve kterém popisuje jak se z důvodu uvěznění jejího otce setkala s absolutní bídou. Od ranného dětství se starala o mladšího bratra, měla na starosti chod domácnosti a vše co bylo k jejich životu potřebné.článek byl zveřejněn ve zpravodaji Oblátů (www.oblati.cz/oblati/Zpravodaj_files/MMD10low.pdf)

pohled Hanky je i na jejích stránkách:
Comments